Turqia shndërrohet në ‘shtet-burg’, 193 burgje në planet e Erdoganit

Publikuar tek: bota, më 10:53 28-03-2019 Turqia shndërrohet në ‘shtet-burg’, 193 burgje në planet e Erdoganit

Ministria e Drejtësisë në Turqi dhe Presidenti turk Erdogan ka deklaruar se Turqia synon të ndërtojë 193 burgje të reja gjatë 5 viteve në vijim.

 

Sipas kanalit turk Ahval, shpallja u be në parlament nga ministri i drejtësisë së Turqisë dhe u verifikua edhe nga Erdogan.

Të burgosurit sipas ministrisë së Turqisë shtohen cdo ditë dhe për këtë arsye është marrë ky vendim. Shumë shtetas turq kanë reaguar në rrjetet sociale duke thenë se Presidenti synon të bëhet një diktator dhe të burgosë të gjithë ata që janë kundër tij.

Sidoqoftë vendimi do duhet të miratohet nga parlamenti turk, diçka që nuk do jetë e lehtë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Një vit nga vdekja e Avicii-t, familja themelon fondacion në emrin e tij
Pranohet shtyrja e Brexit, shansi i fundit për Theresa May »
Article Logic
Execution time: 0.012074947357178
array(1) { ["section"]=> string(72) "turqia-shnderrohet-ne-shtet-burg-193-burgje-ne-planet-e-erdoganit-158226" }