Tirana
light rain
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
5.1kmh
100 %
Pre
15 °
Sht
16 °
Die
14 °
Hën
12 °
Mar
10 °
E premte, 9 Dhjetor, 2022

Turqia po punon për planin e eksportit të grurit në Ukrainë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Turqia ka deklaruar se po punon fort me Rusinë  dhe Ukrainën për të rënë dakord për një plan të drejtuar nga OKB-ja. që do të rifillonte eksportet e grurit nga portet ukrainase përmes një korridori të sigurt të transportit.

Lajmi u bë  me dije nga ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar. Ai tha se palët po punonin se si do të pastrohen minat që po lundrojnë në portin jugor të Odesa-s dhe përgjatë bregut të Ukrainës, si dhe për planet se kush do të ruajë korridorin.

“Ne po bëjmë përpjekje për ta përfunduar këtë sa më shpejt të jetë e mundur,” u tha ai gazetarëve në komentet e embargos, pas një takimi të kabinetit.

Më herët, në një takim të Këshillit të Sigurimit, ambasadori i Rusisë në OKB u largua, pasi vendi i tij u fajësua si shkaktar i një krize globale ushqimore në BE.

Më shumë
spot_img
spot_img