Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
57 %
2.6kmh
0 %
Mar
25 °
Mër
31 °
Enj
31 °
Pre
31 °
Sht
30 °
E martë, 24 Maj, 2022
spot_img

Turqia kundër anëtarësimit të Finlandës në NATO, ministri i bindur: Do ta gjejmë një zgjedhje

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministrat e jashtëm të Finlandës dhe Turqisë do të takohen për të diskutuar anëtarësimin e shtetit nordik në NATO.

Turqia ka njoftuar më herët se do të dëshironte të diskutonte pranimin e Finlandës në organizatë përpara se të jepte miratimin.

Ministri i Jashtëm i Finlandës, Pekka Haavesto, tha lidhur me këtë kundërshti: “Jam i sigurt se do të gjejmë një zgjidhje.”

Fillimisht u raportua se Turqia do të vërë veton ndaj çdo përpjekjeje të Finlandës ose Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO.

Megjithatë, duke folur për Reuters, zëdhënësi i presidentit turk Tajip Erdogan tha se vendi “nuk po e mbyll derën”.

Ai shtoi se Turqia po e trajton çështjen “si një çështje të sigurisë kombëtare” për vendin e tij për shkak të “shumë organizatave terroriste” që janë të pranishme në vendet nordike.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img