Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
86 %
2.1kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
12 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Turqia kundër anëtarësimit në NATO, delegacioni i Finlandës dhe Suedisë niset drejt Ankarasë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministria e Jashtme e Turqisë ka konfirmuar se zyrtarët turq do të takohen me delegacionet suedeze dhe finlandeze nesër në Ankara.

Ministri i Jashtëm i Finlandës, Pekka Haavisto, ka njoftuar më herët se vendi i tij dhe Suedia do të dërgojnë delegacione në kryeqytetin turk në përpjekje për të zgjidhur kundërshtimin e saj ndaj aplikimeve të dy shteteve për anëtarësim në aleancën ushtarake.

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, zhvilloi biseda telefonike të ndara me liderët e Finlandës dhe Suedisë të shtunën dhe diskutoi shqetësimet e tij.

Turqia thotë se Suedia dhe Finlanda strehojnë njerëz të lidhur me Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), të cilën Turqia e konsideron si një organizatë terroriste, dhe pasues të Fethullah Gulen, të cilin Ankaraja e akuzon për orkestrimin e një përpjekjeje për grusht shteti të vitit 2016 dhe kjo është ndër arsyet se përse nuk pranon që dy vendet të anëtarësohen në NATO.

Më shumë
spot_img
spot_img