Tirana
clear sky
35.5 ° C
35.5 °
35.5 °
41 %
2.6kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
37 °
Pre
37 °
Sht
35 °
Die
35 °
E mërkurë, 23 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

“Turqia ka rëndësi për sigurinë e BE-së”, Rama flet nga Italia: Erdogan nuk ka influencë në Shqipëri

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Firence të Italisë, ku gjatë një vizite atje ka theksuar se presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan nuk ka influencë në Shqipëri dhe se Turqia është pjesë e rëndësishme e sigurisë së BE-së.

Kreu i Qeverisë shqiptare tha se Ballkani i nevojitet Europës, ashtu siç i nevojitet dhe Europa-Ballkanit.

Ai theksoi se vendet e Ballkanit duhet të kenë bashkëpunim me njera-tjetrën.

“Ne kemi një raport shumë të mirë me Turqinë dhe Erdoganin. E pavërtetë që Erdogani dhe Turqia kanë influencë në Shqipëri. Është shumë e qartë që për ne Europa është si një besim. Europës i duhemi ne, jo vetëm ne por i gjithë Ballkani, siç Ballkanit i duhet Europa. Pjesë ose jo e BE-së ne do të bëhemi shtet europian. Ndërkohë Turqia është fondamentale në sigurinë e BE”, tha Rama.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img