Hapësire reklamuese

Bota

Turqia "i hap rrugë" Suedisë për anëtarësim në NATO

Shkruar nga Newsbomb
Turqia "i hap rrugë" Suedisë për anëtarësim

Komisioni i Punëve të Jashtme i Parlamentit turk miratoi të martën ofertën e Suedisë për anëtarësim në NATO, në një hap kyç drejt zgjerimit të bllokut perëndimor pas 19 muajsh vonesa në të cilat Ankaraja kërkoi lëshime të lidhura me terrorin nga Stokholmi.

Hapi tjetër është një votim i plotë parlamentar që pritet gjithashtu të kalojë, i cili ka të ngjarë të mbahet brenda javësh.

Erdogan më pas do ta nënshkruante atë në ligj, duke përfunduar një proces që acaroi disa nga aleatët e Ankarasë dhe testoi lidhjet e saj perëndimore.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese