Tirana
light rain
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
61 %
1.5kmh
20 %
Die
24 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
27 °
E diel, 4 Qershor, 2023

Turqia gjen fajtorin e vrasjes së ambasadorit, Cavusoglu ia komunikon sekretarit Kerry

Lajme të ngjashëm

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu të martën informoi sekretarin amerikan të Shtetit, John Kerry, se është Lëvizja Gylen ajo që qëndron pas vrasjes së Andrey Karlov, ambasador i Rusisë në Ankara.

Sipas burimeve diplomatike turke të “AA”, Cavusoglu gjatë bisedës telefonike me Kerryn ka thënë se sulmin e armatosur në Ankara e ka kryer Mevlut Mert Altintas, duke theksuar se prapa vrasjes së ambasadorit Karlov qëndron organizata e Gylen.

Kerry gjatë bisedës shprehu ngushëllime dhe pikëllim për shkak të vrasjes së ambasadorit rus.

Ambasadori rus në Ankara Karlov është vrarë të hënën në një sulm terrorist gjatë një fjalimi të mbajtur në hapjen e ekspozitës së fotografive të cilat në Ankara i organizoi Ambasada e Rusisë dhe komuna Cankaya e Ankarasë.

Turqia akuzon organizatën Fethullah Gülen, për aktivitete të rrënimit të shtetit përmes infiltrimit në institucionet turke, veçmas në ushtri, polici dhe gjyqësor, për të formuar “shtet paralel”.

Të dy zyrtarët po ashtu biseduan edhe për takimin trilateral mes Rusisë, Iranit dhe Turqisë, të mbajtur në Moskë.


Më shumë