Turqia flet për luftën që i druhen më shumë europianët: Do të fillojë shumë shpejtë

Publikuar tek: bota, më 13:42 16-03-2017 Turqia flet për luftën që i druhen më shumë europianët: Do të fillojë shumë shpejtë

Turqia nuk e ka kapërdirë lehtë deklaratën e kreut të Këshillit Europian, Donald Tusk, i cili mbajti hapur anën e Hollandës në konfliktin që ka përfshirë dy shtetet. Për të bërë diferencën mes dy popujve dhe dy kulturave, Tusk u shpreh se “Hollanda është Europë dhe Europa është Hollandë”.

Sot, ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu ka folur për luftën që i druhen më shumë europianët, por edhe popujt e tjerë në botë. Cavusoglu deklaroi gjatë një tubimi në Antalia se lufta mes feve do të nisë shumë shpejtë në Europë.

“Nuk ka asnjë diferencë në mendësinë e Geert Wilders dhe social demokratëve në Hollandë. Ata kanë të gjithë një mendësi. Kjo mendësi do e rrëzojë Europën nga shkëmbinjtë. Shumë shpejtë lufta mes feve mund dhe do të nisë në Europë”, tha ministri i jashtëm turk.

Kjo deklaratë pritet të nxisë reagime në Europë por edhe në SHBA.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Terror në Francë, një person qëllon me armë zjarri në shkollë, disa të plagosur
Mbretëresha Elizabeth II autorizon fillimin e Brexit-it »
Article Logic
Execution time: 0.012975215911865
array(1) { ["section"]=> string(88) "turqia-flet-per-luften-qe-i-druhen-me-shume-europianet-do-te-filloje-shume-shpejte-72111" }