Tirana
broken clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
100 %
1kmh
75 %
Die
28 °
Hën
27 °
Mar
26 °
Mër
25 °
Enj
24 °
E diel, 19 Shtator, 2021
spot_img

Turqi/ Publikuan fotot e pengmarrjes së prokurorit, 7 gazeta nën hetim për “propagandë terroriste”

spot_img

Lajme të ngjashëm

7 gazeta turke ndodhen tashmë nën hetim për shkak të publikimit të fotove të pengmarrjes së ndodhur dy ditë më parë në Stamboll, ku prokurori Mehmet Selim Kiraz u mor peng nga dy persona të dyshuar si anëtarë të një organizate terroriste në këtë vend.

Prokuroria e Stambollit dhe Departamenti i Policisë kundër Terrorit e Krimit të Organizuar kanë nisur zyrtarisht një hetim ndaj 7 gazetave për “propagandë të organizatave terroriste”. Gazetat e vëna nën hetim janë Hürriyet, Cumhuriyet, Posta, Bugün, Sözcü, Ortadoğu dhe Milli, qw publikuan fotot e Kiraz, i cili humbi jetën në spital si pasojë e një goditjes me armë zjarri në kokë gjatë operacionit të policisë kundër pengmarrësve.

Gjithashtu, një numër prej 13 mediash dhe gazetarësh përfshirë Hürriyet, Zaman dhe CNN Türk nuk u lejuan të merrnin pjesë në ceremoninë mortore të Kiraz e për këtë veprim ka përsipër përgjegjësinë kryeministri i Turqisë Ahmet Davutoglu, i cili ka sqaruar se këto media nuk u treguan të kujdesshme me publikimin e fotove.

Këto veprime të Prokurorisë dhe kryeministrit turk ka nxitur reagimin e përfaqësuesve të medias, të cilët i kanë konsideruara ato si shkelje të lirisë së mediave.

Lexo edhe:

Turqi/ Vdes prokurori që u mor peng, policia vret dy agresorët

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img