Tirana
broken clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
66 %
1kmh
75 %
Mar
7 °
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
10 °
Sht
8 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

PLEHRAT/Turizëm glamour “alla shqiptarçe” në Dhërmi, resorti luksoz ku shkojnë ministra e ambasadorë e plehrat që i presin “Welcome in Drymades”, ja çfarë ngjet në Dhërmi (Fotot)

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kjo është e shtuna e fundit e sezonit turistik 2021. Vargu i madh i turistëve zbritën si çdo fundjavë në Dhërmi. E njëjta pamje, por më pompoze… Plehrat shumëngjyrëshe të ftojnë për plazh: “Welcome to Drymades”.

Dhërmiu, ky fshat i sakatuar nga “plehrat” në perlën jugore të bregdetit Jon, ka dhe anën tjetër “Glamour Zone”. Resortet! Aty ku shkojnë politikanë, ministra, gazetarë dhe këngëtarë. Shkojnë edhe ambasadorë kur kanë kohën e tyre glamour në Shqipëri. Të gjithë hanë e pinë dhe… çdo “produkt” të qejfit të tyre e “hanë” me sy bashkë me aromën e detit, turistët shqiptarë, kosovarë, serbë e gjermanë.

Të gjitha resortet në Dhërmi kanë një histori sherri, përplasjesh. Rivalitet paraje dhe pushteti. Vetëm njëri ngadhënjeu pa asnjë pretendent. Programi ‘100 fshatrat’ nisi në korrik të vitit 2018 në fshatin Dhërmi dhe përfundoi me vjedhjen spektakolare të çerekut të shtëpive të fshatit.

Fshatarët i shitën shtëpitë e rrënuara para se investimet nga projekti për “rijetëzimin e shesheve dhe fasadave” të lëvrohej. Dikush i bleu shtëpitë e rrënuara me paratë e programit ‘100 fshatrat’… Projekti u jetëzua, Dhërmiu u zbukurua dhe “hop” një alamet resorti që mahniti edhe vetë Dua Lipan.

Kujt i përket “Zoa Hora”, që ka kthyer në identitet dhe resort turistik çerekun e fshatit të vjetër Dhërmi? Do presim gazetarët afganë të investigojnë për të vërtetën?

240804601 379373966918823 1107933059207607560 n

240950785 4503555486362680 3275772353517064640 n

240818311 376399157222640 685098558747517149 n

240820686 558195572093868 6013700595390828773 n

240822184 661490824827283 5124326965445387307 n

239881461 685787432377843 4888764667473600175 n

239723827 559566348564065 3481457961904216129 n

240799608 1740469102820352 1326496643682790272 n
240821678 189874039804616 2738590209897993930 n
240892947 365563331741024 6324724320973257593 n

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img