Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
29 %
5.7kmh
0 %
Hën
3 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
2 °
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Turistët britanikë “të marrosur” pas Shqipërisë, prestigjozja “The Guardian”: Perlë e pazbuluar mesdhetare, ofron pak nga gjithçka për këdo!

spot_img

Lajme të ngjashëm

Media prestigjoze “The Guardian” i kushton një artikull Shqipërisë, si një nga destinacionet kryesore që britanikët po zgjedhin për të kaluar pushimet. “Vendi do të bëhet një destinacion kryesor pushimesh për udhëtarët në Mbretërinë e Bashkuar pas një rritjeje të rezervimeve këtë janar”, thuhet në artikull.

“Shqipëria është një nga ato destinacione të vogla dhe të larmishme që mund të ofrojë pak nga gjithçka për këdo, ngjashëm me Malin e Zi apo Slloveninë,” tha Tine Murn, një bashkëthemeluese e New Deal Europe, agjenci marketingu për turizmin ballkanik.

Ai i tha medias britanike se Shqipëria apeloi se ishte një “perlë e pazbuluar mesdhetare” dhe “ende mban një ndjenjë ekzotike, edhe pse gjeografikisht është shumë afër”.

Kjo ishte veçanërisht tërheqëse për momentin, ndërkohë që njerëzit hezitonin të udhëtonin për distanca të gjata për shkak të pandemisë, jo vetëm sepse Shqipëria ka pasur shkallë shumë të ulëta të infektimit me Covid dhe nuk ka kufizime për pjesën më të madhe të pandemisë, ka thënë Tine Murn.

Pjesë nga shkrimi i medias “The Guardian”

Agjencia kombëtare e turizmit shqiptar e sheh MB-në si “një treg në zhvillim” dhe ka promovuar në mënyrë aktive turizmin vitet e fundit. Vendi po bëhet gjithashtu shumë më i lehtë për të udhëtuar përreth pasi standardi i akomodimit të tij është përmirësuar dhe shpenzimet për infrastrukturën janë rritur, me një rrugë të re që lidh malet perëndimore me vijën bregdetare lindore që do të hapet këtë vit.

Diaspora e madhe shqiptare e Mbretërisë së Bashkuar dhe kampionët e famshëm vokal, si futbollisti i Southampton, Armando Broja dhe yjet e popit Dua Lipa dhe Rita Ora, kanë ndihmuar më tej në ngritjen e profilit të vendit.

Fluturimet nga Britania e Madhe drejt kryeqytetit, Tiranë, janë gjithnjë e më të disponueshme dhe të kërkuara. Faqja e internetit e rezervimeve Skyscanner tha se kishte parë një rritje prej 48% të rezervimeve në Shqipëri krahasuar me vitin 2019, duke reflektuar interesin për “destinacionet më pak të njohura, të cilat tradicionalisht konsiderohen jashtë rrugës së rrahur”. Rezervimet mesatare ishin për 2.1 persona, duke sugjeruar se aktualisht po rezervojnë kryesisht çifte dhe miq.

Megjithatë, Elton Caushi, i cili drejton operatorin turistik “Albanian Trip” me bazë në Tiranë, tha se vizitorët ishin “ndryshuar ndjeshëm” vitet e fundit nga çanta shpine në familje, veçanërisht nga vendet e BE-së, dhe familjet britanike tani janë gjithnjë e më të dukshme.

“Kroacia hyri në hartë në fund të konflikteve ish-Jugosllave, Bullgaria dhe Rumania befasuan Evropën me bukurinë dhe historinë e tyre kur u bënë pjesë e BE-së, dhe tani kontinenti është i etur për të zbuluar më shumë. Ka ardhur dita për një nga sekretet e fundit të Evropës”, ​​tha ai.

Lexo artikullin e plotë: Turistët në Mbretërinë e Bashkuar shkojnë në Shqipëri për ‘ndjenjën ekzotike’ pa fluturime të gjata

Më shumë


spot_img

spot_img