Tirana
clear sky
31.5 ° C
31.5 °
31.5 °
48 %
2.6kmh
0 %
Enj
34 °
Pre
35 °
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
37 °
E enjte, 30 Qershor, 2022
spot_img

Turi 5 ditor në Europë, Pompeo takon kancelaren Merkel

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Në vizitën e tij të parë në Gjermani, Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo u takua sot me Kancelaren gjermane Angela Merkel.

albsig

spring

Një ndër temat që diskutuan mësohet se ka qenë edhe Irani si dhe kërcënimi i informacioneve nga kompania kineze Huawei.

Gjatë qëndrimit në Berlin, Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo u bëri thirrje partnerëve evropianë që të shmangin përdorimin e teknologjisë së firmës kineze Huawei.

Pompeo tha se Shtetet e Bashkuara mund të mos ndajnë më informacione të sigurisë me vendet që instalojnë rrjetet celulare të kompaninë kineze Huawei, të cilën Uashingtoni e konsideron si kërcënim.

Po ashtu ai u bëri thirrje autoriteteve gjermane të shtojnë shpenzimet e mbrojtjes dhe të mendohen mirë para se të fillojnë zbatimin e një projekti naftësjellësi me Rusinë.

Pas Gjermanisë Sekretari Pompeo mësohet se do të vizitojë Zvicrën, Holandën dhe Britaninë e Madhe.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img