Tirana
clear sky
18 ° C
18 °
18 °
82 %
1kmh
0 %
Mar
26 °
Mër
20 °
Enj
20 °
Pre
21 °
Sht
19 °
E martë, 11 Maj, 2021
spot_img

Tubime masive në Serbi, qytetarët protestojnë kundër ndotjes: Prisni korrupsionin dhe krimin, jo pyjet

spot_img

Lajme të ngjashëm

Mijëra qytetarë serb kanë bllokuar trafikun para parlamentit, duke protestuar kundër qeverisë, e cila sipas tyre nuk ka bërë asgjë për të parandaluar ndotjen e tokës, ujit dhe ajrit.

Protestuesit mbanin në duar pankarta “Prisni korrupsionin dhe krimin, jo pyjet”, dhe “Të rinjtë po largohen sepse nuk marrin dot frymë”.

Qytetarët kanë kundërshtur vendimet e qeverisë serbe, e cila vitet e fundit ka shitur burimet e saj minerare te kompanitë e huaja. Sipas banorëve, shtimi i proceseve për nxjerrjen e mineraleve mund të shkaktojë ndotje të madhe.

“Askush nga njerëzit që kanë pushtet nuk kujdeset, përveçse për të fituar para; atyre nuk u intereson ekologjia”, tha njëri prej protestuesve.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img