Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
77 %
1.5kmh
0 %
Sht
14 °
Die
19 °
Hën
14 °
Mar
12 °
Mër
10 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

Tsipras vizitë në Turqi, qetëson ‘gjakrat’: Gjyshi im lindi në Stamboll! Duhet të hedhim hapa të rinj

Lajme të ngjashëm

Kryeministri grek Aleksis Tsipras ka dhënë së fundmi një intervistë për televizionin turk TGRT News gjatë qëndrimit të tij në Turqi.

“Kjo është një ditë e mirë për marrëdhëniet greko-turke,” tha ai.

Tsipras foli për marrëdhëniet greko-turke, por edhe për një histori personale, për gjyshin e tij i cili ka lindur në Stamboll dhe se sa ngjajnë nga kultura dy popujt.

“Sot është një ditë e mirë për marrëdhëniet greko-turke. Kam vizituar Halkiun, ku takova shumë turq që ishin shumë miqësorë me mua. Unë besoj se ky është mesazhi, që ne mund të lëvizim së bashku pa frikë apo urrejtje. Unë mendoj se ne duhet të vazhdojë me funksionimin e Halki Seminarit, dhe duhet të bëjmë hapa të reja. Është një hap i rëndësishëm për të jetuar së bashku dhe të bëhet një simbol i marrëdhënieve të ngushta dhe miqësore midis popullit turk dhe grek.

“Nëse hapet Shkolla Theologjike, ne duhet të bëjmë hapa të rinj. Ky do të jetë një hap i ri për të jetuar së bashku. Do të jetë një simbol për dy popujt që të jetojnë së bashku, “theksoi ai.

“Unë mendoj se në këtë fushë kemi një kulturë të përbashkët, muzikë, tinguj, kuzhinë dhe shije. Për shembull, gjyshi im lindi këtu në Konstandinopojë. Dua të them që kemi shumë ngjashmëri. Ne kemi gjuhë të ndryshme, por kemi një kulturë të përbashkët. Pra, ne duhet të jetojmë në mënyrë paqësore dhe miqësore mes nesh, “tha kryeministri

Më shumë