Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
3.1kmh
75 %
Pre
25 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
28 °
Mar
24 °
E premte, 17 Shtator, 2021
spot_img

Tsipras pëson humbjen e radhës në zgjedhjet lokale, triumfon Mitsotakis

spot_img

Lajme të ngjashëm

3066c5b8db7dc8aa7501af6f9d8f84ee

Demokracia e Re në Greqi ka fituar edhe në zgjedhjet lokale të vendit pas triumfimit në ato europarlamentare.

Ndërkohë, kryeministri grek Aleksis Tsipras ka pranuar humbjen. “Në politikë duhet të dini dhe të humbisni” ishte mesazhi i Tsipras pas njoftimeve zyrtare mbi rezultatin e zgjedhjeve.

Në deklaratat e tij, kryeministri deklaroi se “në politikë, si në jetë, është e rëndësishme të dimë se si të fitojmë, por të dimë dhe të humbasim. Gjëja e rëndësishme është ngritja dhe lufta përsëri. “

Me këto fraza, Alexis Tsipras ka nisur edhe fushatën e re për zgjedhjet kombëtare të 7 korrikut.

Nesër Tsipras do të paraqitet para presidentit Prokopis Pavlopulos ku do të kërkojë shpërbërjen e parlamentit grek.

Ndërkohë, kreu i Demokracia e Re, Kyriakos Mitsotakis është shprehur se tashmë harta e Greqisë është bërë blu.

“Rezultati i zgjedhjeve evropiane ka shkaktuar një ndryshim të madh politik. Në pesë javët e zgjedhjeve kritike parlamentare do të vijnë dhe të marrë vendim të rëndësishëm për të ardhmen e vendit “, tha ai.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img