Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
2.1kmh
0 %
Sht
23 °
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
36 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Tsipras nuk ndryshon qendrim: Referendumi do zhvillohet, grekët të votojnë kundër masave

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

47beb4b76ce0b1cf3bc0e9976a593923

Aleksis Tsipras i është kundërpërgjigjur vendimit të Eurogrup për të mos pranuar propozimin e Athinës, me thirrjen për qytetarët grek që të votojnë kundër masave të kreditorëve. Pyetjes se a “e pranoni projekt-marrëveshjen e kreditorëve?”, Tsipras u ka kërkuar grekëve të votojnë “jo” në referendumin e 5 korrikut.

Sipas kryeministrit grek, vota jo do të thotë mbështetje për një zgjidhje të qendrueshme. “Ata që ju thonë se ne kemi një plan sekret për të nxjerr Greqinë nga zona euro, por ju gënjenë. Ky nuk është një referendum për euron. Vota jo do të thotë mbështetje për një zgjidhje të qendrueshme ekonomike dhe presion për të arritur një marrëveshje të pranueshme”, është shprehur Tsipras gjatë fjalimit të tij.

Eurogrup vendosi të shtynte çdo marrëveshje të mundshme me Greqinë, pas referendumit që do të zhvillohet më 5 korrik në vendin fqinj.

Lexo edhe: Greqia hap website-n e referendumit, reagojnë Obama dhe Merkel

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img