Tirana
broken clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
55 %
3.6kmh
75 %
Sht
18 °
Die
19 °
Hën
15 °
Mar
12 °
Mër
12 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

Trupi i mjekut Isuf Kalo mbërrin nga Danimarka, la amanet të varrosej në Luzat të Tepelenës

Lajme të ngjashëm

Trupi i mjekut të njohur Isuf Kalo ka mbërritur këtë të enjte në Tiranë, Shqipëri. I njohur dhe si mjeku i diktatorit Enver Hoxha, Kalo ndërroi jetë në disa ditë më parë në Kopenhagen të Danimarkës.

Për të nderuar emrin dhe kontributin e tij shkencor, në Akademinë e Shkencave do të bëhen homazhe ditën e Premte nga ora 10.00 deri 13.00. Fjala e përcjelljes do të mbahet nga anëtari i Akademisë Prof. Anesti Kondili në orën 11.00.

Mesditën e së shtunës, mjeku Isuf Kalo do të prehet në Luzat të Tepelenës, vendlindja e tij.

Profesori dhe autori i disa librave mjekësor e jo vetëm, ka mbyllur sytë përgjithmonë në moshën 80 vjeçare, pasi vuante nga një sëmundje e rëndë. Isuf Kalo po qëndronte prej disa muajsh në një spital jashtë Shqipërisë, në gjendje jo të mirë shëndetësore, derisa ndërroi jetë pasditen e 19 janarit.

Kalo gëzonte respektin e të gjithë kolegëve, gjithashtu edhe atë të studentëve të tij në “Universitetin e Mjekësisë” ku prej vitesh jepte mësim. Ai do të prehet në varrezat e fshatit Luzat, ashtu siç kishte lënë amanet para se të mbyllte sytë.

Lexo edhe: Mjeku personal i Enver Hoxhës, vdes në moshën 80-vjeçare Isuf Kalo

Më shumë