Tirana
broken clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
50 %
1.5kmh
75 %
Die
10 °
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
13 °
Enj
16 °
E diel, 27 Nëntor, 2022

Trupat e ushtarëve rusë të vrarë në luftë mbushin morgjet e Bjellorusisë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ushtarët rusë të vrarë në luftë në Ukrainë po transportohen me ambulanca ushtarake drejt morgjeve të Bjellorusisë.

Banorët vendas raportojnë se qindra kamiona me trupat e pajetë të ushtarëve rusë kanë mbushur tashmë morgjet në Bjellorusi dhe më pas transportohen me tren drejt Rusisë.

Një banor tha për “Rel” se numri i trupave të pajetë që po ngarkoheshin në një tren në Mazyr ishte jashtëzakonisht i lartë.

“Numri i trupave ishte jashtëzakonisht i madh. Njerëzit në stacionin Mozyr u tronditën nga numri i trupave që po futeshin në tren”, tha një banor lokal në Mazyr.

Morgjet në Homel dhe Naroulia janë gjithashtu të mbushura, sipas banorëve vendas.

Mjekët bjellorusë janë kërcënuar me humbje të punës nëse kapen duke përhapur informacione për ushtarët rusë të vdekur dhe të plagosur.

Autoritetet ukrainase pretendojnë se numri i ushtarëve rusë të vdekur në luftë është mbi 12,000, por ekspertët në SHBA besojnë se numri i vërtetë është sa gjysma e asaj që raportohet.

Më shumë
spot_img
spot_img