Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
51 %
1kmh
0 %
Enj
34 °
Pre
35 °
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
37 °
E enjte, 30 Qershor, 2022
spot_img

Trupa e vettingut shkresë SPAK dhe Gjykatës së Lartë: Po zvarriten vendimet ndaj anëtarëve tanë, na keni vendosur nën presion

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryetarja e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, Albana Shtylla, përmes një shkrese zyrtare i është drejtuar SPAK dhe Gjykatës së Lartë, për hetimet dhe vendimet ndaj anëtarëve të vettingut. KPA njihet dhe si shkalla e dytë e vettingut dhe jep vendimin final për gjyqtarët dhe prokurorët që i nënshtrohen këtij procesi.

Në shkresën zyrtare përmenden kronkretisht rasti i gjyqtarit Luan Daci dhe Ardian Hajdari.

albsig

spring

“Gjyqtarët e Kolegjit shprehin shqetësimin se kallëzimet penale dhe procedimet lidhur me to si edhe mosshqyrtimi apo gjykimi, brenda afateve proceduriale veçanërisht i çështjeve të sipërpërmendura, por jo vetëm, kanë vështirësuar ushtrimin e veprimtarisë gjyqësore të Kolegjit, për më tepër i ka vendosur ata nën një presion të vazhdueshëm për kryerjen e funksioneve të tyre kushtetuese, duke rrezikuar në këtë mënyrë seriozisht funksionalitetin e Kolegjit, për rrjedhojë dhe të vetë procesit të rivlerësimit”, thuhet ndër të tjera në shkresën që shefja e KPA i ka dërguar SPAK dhe Gjyaktës së Lartë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img