Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
51 %
3.1kmh
0 %
Mar
25 °
Mër
26 °
Enj
27 °
Pre
27 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Trump tenton ‘arratinë’ në ditën e betimit të Joe Biden por gjen kundërshtimin e kryeministrit skocez: Të luash golf jo gjë madhore

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

ac7c7fa8927987260ed0201fd4352994

Presidenti në largim i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump ka zgjedhur Skocinë si destinacionin e tij të radhës.   

Kjo jo për një takim zyrtar, por për të luajtur sportin e tij të preferuar golfin.

Megjithatë, ky udhëtim është ndaluar nga kryeministri i vendit, Nicola Sturgeon, i cili pretendon se Trump nuk ka një arsyeje madhore për të mbërritur në Skoci dhe për këtë do e ndalojë hyrjen e tij në vend.

“Të luash golf nuk është ajo që unë do ta konsideroja një arsye të fortë. Unë nuk kam ide për planet e udhëtimit të Donald Trump. Shpresoj dhe pres që, siç e presin të gjithë, plani që ai ka është të largohet nga Shtëpia e Bardhë. Por përtej kësaj nuk e di. Ne nuk po e lejojmë atë të hyjë në Skoci për asnjë arsye në këtë kohë dhe kjo do të zbatohet për këdo tjetër,” tha Sturgeon.

Trump po përpiqej të vizitonte Skocinë për të praktikuar golfin por edhe për të shmangur prezencën gjatë betimit të rivalit të tij, Joe Biden si president i ri i SHBA-së, ceremoni e programuar për tu mbajtur më 20 janar.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img