Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
28 %
1.5kmh
0 %
Enj
24 °
Pre
24 °
Sht
28 °
Die
30 °
Hën
31 °
E enjte, 23 Shtator, 2021
spot_img

Trump: Rusia ka tërhequr të gjithë trupat nga Venezuela, pas kërkesës tonë

spot_img

Lajme të ngjashëm

10ce5a7bfc9bb2ee8f83d63f023f97ad

Presidenti amerikan Donald Trump thotë se Rusia ka vendosur të tërheqë të gjitha trupat ushtarake nga Venezuela, pas kërkesës së SHBA.

Deklaratën Trum e ka bërë nga Britania e Madhe, ku ndodhet për një vizitë zyrtare disa ditore.

Venezuela ka qenë një prej blerësve më të mëdhenj të arsenalit ushtarak rus prej vitit 2006 kur nënshkroi një kontratë 6 miliard dollarëshe që parashikon pajisjen me armatime nga kallashnikovët te avionët luftarakë Sukhoi dhe sistemet raketore.

Mediat e huaja deklarojnë se tërheqja e trupave ruse vjen pas vonesave në pagesa nga Venezuela.

Më shumë

spot_img