Hapësire reklamuese

Bota

Trump dhe dy djemtë e tij dënohen me 354 milionë dollarë gjobë për mashtrim financiar

Shkruar nga Newsbomb
Trump dhe dy djemtë e tij dënohen me 354 milionë dollarë

Ish-presidenti i SHBA, Donal Trump është gjobitur me një vlerë prej 355 milionë dollarë nga gjykata civile në New York.

Bashkë me ish-presidentin Donald Trump gjykata civile ka dënuar dhe dy djemtë e tij Donald Jr dhe Eric nën akuzën e mashtrimit financiar. Dy djemtë e tij, Don JR dhe Eric Trump do të paguajnë nga 4 milionë dollarë, pasi u shpallën përgjegjës për akuza të shumta mashtrimi.

Trump dhe dy djemtë e tij akuzohen se kanë fryrë vlerën e aseteve të kompanisë së tyre familjare në mënyrë që të përfitonin kushte më të favorshme nga bankat dhe kompanitë e sigurimeve.

Mediat amerikane raportojnë se përveç gjobave prej 354 milionë dollarësh, Donald Trump iu ndalua për tre vjet të bënte biznes në Neë York ose të mbante pozicione të larta në ndonjë kompani në zonë për fryrjen e aseteve të kompanisë së tij mbajtëse të familjes për të marrë kushte më të mira nga bankat dhe kompanitë e sigurimit.

Trump pritet të apelojë vendimin dhe të kërkojë një ndalim për të ndaluar zbatimin e tij, ndërkohë që ankesa e tij shqyrtohet.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese