Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
86 %
2.1kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
12 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Tronditet BE, Hungaria planifikon ndërtimin e centralit bërthamor me ndihmë nga Rusia

spot_img

Lajme të ngjashëm

Raportet mes BE-së dhe Hungarisë sa vijnë dhe largohen, Pas largimit të lobit Soros nga vendi, presidenti hugarez Viktor Orban ka vendosr të ndërmarrë një tjetër hap të rëndësishëm. Gjatë pritjes që i bëri presidentit rus Vladimir Putin në Budapestit ai mori premtimin nga kreu i Kremlinit se do të jepte fonde për të ndërtuar një central bërthamor.

“Puna për këtë central mund të nisë në fillim të vitit tjetër”, i tha Putini kryeministrit hungarez, Viktor Orban.

Vizita e Putinit sot në Hungari ishte e dyta për këtë vit, dhe dy liderët vijojnë të ruajnë lidhje të forta me njëri-tjetrin. Putin pritet të nderohet me titullin “Honoris Cuasa” në Universitetin e Debrecenit, për rolin mbështetës të Rusisë në ndërtimin e centralit bërthamor në Paks.

Më shumë
spot_img
spot_img