Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
88 %
0kmh
0 %
Mër
37 °
Enj
37 °
Pre
38 °
Sht
33 °
Die
34 °
E mërkurë, 23 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

TRONDITËSE/ Kjo mushkonjë po vret 1 milion njerëz në vit, transmeton sëmundje të rrezikshme

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

99053b0a622b1fc3f4bca9953625f6e1

Zbulimi i një mushkonje të re në Gjirin Guantanamo zbulon se si globalizimi po kërcënohet nga një pandemi tjetër.

Gjatë natës së 18 qershorit 2019, në bazën detare të SHBA-së në Gjirin Guantanamo, Kubë, u zbulua një insekt vdekjeprurës.

Insekti ishte një mushkonjë e quajtur Aedes vittatus. Një nga 3500 speciet e mushkonjave që gjenden në të gjithë globin, që mbajnë parazitë ose patogjenë të dëmshëm për njerëzit. Speciet e tjera të mushkonjave, si Aedes albopictus dhe Aedes aegypti, mund të transmetojnë sëmundje si ethet e verdha dhe chikungunya. Por ndryshe nga ata të tjerët, Aedes vittatus është i aftë të mbart pothuajse të gjitha sëmundjet më të rrezikshme të lindura nga mushkonjat, përveç malaries.

“Të qenit në kontakt të ngushtë me këto mushkonja nuk është një lajm i mirë. Ata po shumohen”,- thotë Yvonne-Marie Linton, drejtoreshë kërkimore e Njësisë Biosistematike të Walter Reed dhe kurator i gati 2 milion ekzemplarëve në Mbledhjen Kombëtare të Mushkonjave të Institucionit Smithsonian.

Mushkonja është “një vektor i provuar i viruseve të etheve të verdha dhe shumë sëmundjeve të tjera”, sipas ekipit të shkencëtarëve që e zbuluan atë.

Mushkonja Aedes vittatus e gjetur në Kubë, i treguar këtu, nuk është parë kurrë në hemisferën perëndimore deri më tani.

Më shumë gjasa, ekzemplarët e parë udhëtuan këtu si vezë në një kontejner transportues ose ndoshta aeroplan. Përhapja e mundshme e specieve përgjatë Karaibeve dhe SHBA-së së Jugut do të jetë njësoj si të ishte bërë nga njeriu. Ndryshimi i klimës po shkurton dimrat e Amerikës së Veriut, duke lejuar që mushkonjat të shumohen shumë më shumë në një sezon të vetëm dhe kështu të përhapin viruset më larg.

Mushkonjat marrin shumë më pak vëmendje sesa, të themi, tufat e të ashtuquajturve “brirë vrasjesh” të vëna re për herë të parë në Amerikën e Veriut në vitin 2020 . Fillimisht mendohej se ishin nga Japonia, ata u përhapën në Paqësorin e Amerikës në Veri-Perëndim, duke vrarë kolonitë e bletëve.

Sëmundjet e transmetuara nga mushkonjat vrasin më shumë se 1 milion njerëz dhe infektojnë gati 700 milion çdo vit, pothuajse një në çdo 10 njerëz në Tokë.

Nëse zyrtarët e shëndetit publik dhe departamentet shtetërore të burimeve natyrore nuk veprojnë shpejt, mund të jetë vetëm çështje kohe para se këto mushkonja të përhapen në të gjithë Amerikën e Veriut. Kjo do të kërkojë masa të tilla si shkatërrimi i habitateve ku shumohen mushkonjat, të tilla si spërkatja e kimikateve ose baktereve në ujë të ngadaltë, zbrazja e burimeve të ndenjura të ujit ose vendosja e pajisjeve të ngjashme me kurthet e dritës që tërheqin mushkonjat dhe i vrasin ato.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img