Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
37 %
1kmh
0 %
Enj
20 °
Pre
19 °
Sht
18 °
Die
19 °
Hën
15 °
E enjte, 23 Mars, 2023

Tronditëse! 4 mijë tentativa vetëvrasjesh në Shqipëri për 1 vit

Lajme të ngjashëm

Vetëm paraditen e të Premtes, 3 vetvrasje me hedhje nga lartësia. Ndërkohë 4 mijë të rinj vetëm vitin që kaloi kanë tentuar ti japin fund jetës me vetëhelmim. 50 prej tyre kanë vdekur. Viti 2016 e ka zbritur moshën e vetvrasjeve deri tek 14 vjeçarët.

Këto janë shifrat e studimit më të fundit që po bën Shërbimi i Toksikologjisë në Qsut. Shefi i shërbimit doktor Zihni Sulaj, publikon të dhënat dhe flet për fenomenin e vetvrasjes tek të rinjtë në dokumentarin “Zoom In”, në In Tv. Por shifrat janë shumë më alarmante, pasi të rinjtë nuk tentojnë ti japin fund jetës vetëm duke pirë lëndë toksike.

Një rrëfim nga një adoleshente që ka tentuar ti japë fund jetës dhe përgjigjet e pyetjeve: Cilat janë shkaqet e vetvrasjeve, si mund ti dallojnë prindërit fëmijët, a mund ti ndihmojmë të mos e bëjnë aktin final, mund ti ndiqni të Dielën ora 20.00 në “Zoom In”, në In Tv.

Tronditëse! 4 mijë tentativa vetëvrasjeshVetëm paraditen e të Premtes, 3 vetëvrasje me hedhje nga lartësia. Ndërkohë 4 mijë të rinj vetëm vitin që kaloi kanë tentuar ti japin fund jetës me vetëhelmim. 50 prej tyre kanë vdekur. Viti 2016 e ka zbritur moshën e vetëvrasjeve deri tek 14 vjeçarët. Këto janë shifrat e studimit më të fundit që po bën Shërbimi i Toksikologjisë në Qsut. Shefi i shërbimit doktor Zihni Sulaj, publikon të dhënat dhe flet për fenomenin e vetëvrasjes tek të rinjtë në dokumentarin “Zoom In”, në In Tv. Por shifrat janë shumë më alarmante, pasi të rinjtë nuk tentojnë ti japin fund jetës vetëm duke pirë lëndë toksike. Një rrëfim nga një adoleshente që ka tentuar ti japë fund jetës dhe përgjigjet e pyetjeve: Cilat janë shkaqet e vetvrasjeve, si mund ti dallojnë prindërit fëmijët, a mund ti ndihmojmë të mos e bëjnë aktin final, mund ti ndiqni të Dielën ora 20.00 në “Zoom In”, në In Tv.

Posted by INtv Albania on 2016-03-11

Më shumë