Tirana
few clouds
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
68 %
1.5kmh
20 %
Mar
21 °
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
25 °
E martë, 28 Shtator, 2021
spot_img

Tritan Shehu mobilizohet për betejat në parlamentin e ri: Me ne do të vijë edhe Berisha, ka legjitimitetin

spot_img

Lajme të ngjashëm

Deputeti i zgjedhur i PD, Tritan Shehu ka reaguar pas daljes publike të ish-kryeministrit Sali Berisha, lidhur me këtë të fundit dhe dilemën e madhe, “do të jetë ai apo jo në Parlamentin e ri në shtator?”.

Sot Berisha tha “po”, pasi e kanë votuar qytetarët dhe ka legjitimitetin të jetë atje, njejtë mendon dhe Shehu, i cili thotë se duke filluar nga Basha dhe lideri historik i PD, Sali Berisha, deri te deputeti më i thjeshtë, do mundësojnë parlamentin me 140 deputetë, pasi vetëm të djathtët mund të bëjnë ndryshimin.

Ndryshim, që sipas Tritan Shehut është vetëm përmbysja e Ramës dhe ardhja në pushtet e PD.

Me anë të një shënimi në rrjete sociale, Shehu kujton vitin 1991 duke e paralelizuar me situatën aktuale, dhe Partinë Komuniste me PS, si dhe PD-në – si të vetem mundësi për ndryshim. Kështu Shehu i del në mbrojtje Berishës dhe jo SHBA, lidhur me kërkesën e ambasadores së këtyre të fundit, Yuri Kim, e cila për të tretën herë ka lënë të kuptohet se Berisha nuk duhet të jetë në parlament në shtatorin e ardhshëm.

Postimi i Tritan Shehut

Sot jemi ne muajin Gusht!

Megjithese kane kaluar mbi tre muaj nga zgjedhjet e 25 Prillit, qe vetem per forme mund te quhen te tilla, Parlamentit te ri ne menyren me paradoksale, unike ne boten demokratike, do t’i duhet akoma kohe per tu formalizuar.

Se paku njerezit kane nje lehtesim tashme, nuk po shikojne ate Kuvend anti kushtetues 122-sh, me 42 pupace.

Por per te “sheruar” bemat tragjike te krijuara prej tij ne menyrat me butaforike ne sherbim te rregjimit, do te duhet kohe, gje qe varet shume nga PD per t’i rikthyer pluralizmit hapesirat e tij, tempullit te demokracise dimensionet e realizmin e tij, per te cilat ka nevoje ky vend, pavaresisht se jemi ne opozite.

Pikerisht sepse ne percojme vlerat, idealet, eksperiencen e PD deri me sot.

Pikerisht sepse te gjithe neve ne ate Parlament qe po vjen, prej Kryetarit Basha e deri te deputeti me i thjeshte aty, prej deputetit me te ri e deri te promotori i Shqiperise demokratike Berisha, i gjithe grupi i yne ka jo vetem legjitimitetin e pa kontestueshem te votes se qindra mijrave, por dhe domosdoshmerine historike per te qendruar e perballur se bashku ne ate salle, per te transmetuar prej andej mesazhe demokratike e shprese per shqiptaret.

E kemi bere disa here me sukses kete, te rrethuar nga te panjohura e rreziqe, dyshime dhe optimizem, qe nga ai Parlament i 1991 ku megjithese ne minorance, prej andej arritem te ndryshojme Shqiperine, duke kerkuar e luftuar per te verteten e te drejten, ndonese edhe mund te kemi gabuar disa here.

Dhe sot ky vend ka perseri nevoje per nje permbysje te tille, qe vetem PD, duke hedhur ne beteje te gjitha kapacitetet e saj historike e te reja, mund ta realizoje.

Mundesi tjeter nuk ka, ndryshe e ardhmja nen kete rregjim do te jete me e zeze per Shqiperine, shqiptaret, e pa qarte per Rajonin, problematike per Partneret.

Ndryshe askush nuk do na besoje e respektoje, as shqiptaret e as partneret me te mire, dhe as do te mund te pretendojme ne mbeshtetjen e tyre e shperndarjen e ndonje “mjegullnaje” te krijuar perkohesisht.

Te ardhmen ne do ta ndryshojme me luften tone, punen tone, qendresen tone.

Asgje nuk dhurohet, por fitohet, se paku kete na ka mesuar eksperienca.

Më shumë

spot_img