Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
36 %
4.6kmh
0 %
Die
34 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
42 °
E diel, 25 Korrik, 2021

Tritan Shehu akuza qeverisë: Edhe Kim Jong Un e refuzoi vaksinën kineze, për fajin tuaj kanë humbur jetën 16 mijë shqiptarë nga COVID-19

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-ministri i Shëndetësisë Tritan Shehu ka hedhur akuza ndaj qeverisë për mënyrën se si e ka menaxhuar situatën me koronavirusin.

Ai thotë se për faj të keqmenaxhimit, më shumë se 16 mijë shqiptarë kanë humbur jetën, mes tyre edhe 50 mjekë, teksa shton se janë shpenzuar më shumë se 150 milionë euro por pa patur asnjë sukses.

Ai hedh akuza edhe për vaksinën kineze, për të cilën thotë se është e paefektshme, pasi edhe diktatori koreano verior Kim Jong Un nuk i pranoi.

Postimi i Tritan Shehut:

Covid, pa pergjegjeshmeria ne vazhdim e Qeverise per masat mbrojtese rendon dhe e akuzon fort ate.

Varianti Covid Delta eshte ne Shqiperi, ashtu sic ishte dhe ai Alfa ne mes te janarit 2020, kur kjo qeverie e mohonte.

Kjo nuk perben ndonje faj te madh per ju, pervecse pa aftesise per ta identifikuar.

Faji juaj i pafaleshem eshte fshehja e problemit, rrezikut, mos paraqitja e ndonje plani mbrojtes, buxheteve perkatese qofte dhe per vjeshten.

Pra eshte perseritja e asaj qe « gatuat » prej shkurtit te 2020 me cmimin e 16 mije jeteve per shqiptaret, mbi 50 mjeke te vdekur, reth 150 ME te paguara nga xhepi i qytetareve, me nje shendet te shkaterrur nga pasojat.

Faji juaj edhe me i rende eshte vazhdimi i spekullimeve sepse:

—Megjithe lenien ne renie te lire te epidemise me humbjet tragjike te jeteve, shqiptaret nuk kane arritur “imunizimin natyral te grupit”, qe kerkon ate te 80%.

—Ndersa per imunizimin prej vaksinave as qe behet fjale.

 a) Prej numrit te vogel te injeksioneve te realizuara, 34,1 injeksione (vaksinimi kerkon dy) per 100 banore, kur mezatarja boterore eshte 43,5.

b) Prej faktit se shumica e vaksinave jane kineze larg standarteve, te pa efekshme edhe ndaj epidemise se zakonshem dhe jo me per ate Delta, aq sa edhe Kim Jong-un i refuzoi, per te mos permendur skadencen e tyre.

Ne keto kushte vazhdimi i vaksinimit me ato vaksina te pa efekeshme eshte mashtrim, humbje kohe, energjish, financash,  kur duhet koncentruar te sigurimi per te gjithe popullesine mbi 12 vjec, te vaksinave te standarteve europiane.

Kjo eshte cfare njerezve u nevojitet, u duhet thene qarte, pa u krijuar iluzione te rrezikeshme me ato pseudo vaksina, atyre dhe institucioneve duke i paralizuar per marjen e masave reale ne mbrojtje te popullesise, sot e ne muajt qe do vijne.

Më shumë

spot_img
spot_img