Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
1kmh
0 %
Sht
16 °
Die
17 °
Hën
15 °
Mar
13 °
Mër
9 °
E shtunë, 1 Prill, 2023

“Tregonte vendin ku gjendej dokumenti”, Genta Sula zbulon si shkoi Autoriteti i Dosjeve te materialet për Ilir Metën

Lajme të ngjashëm

Drejtuesja e Autoritetit të Dosjeve Genta Sula, ka treguar gjatë një interviste në emisionin “Opinion” sesi institucioni që ajo drejton shkoi në dosjen e ish-Sigurimit të Shtetit, ku del dhe ish-presidenti i vendit Ilir Meta.

Sula tha se indicja ka ardhur nga një e-mail informal, por që ka rezultuar se në lokacionin e treguar ndodhej dokumenti që implikonte dhe Ilir Metën, si bashkëpunëtor i ish-Sigurimit të Shtetit.

“Ka qenë një e-mail informal i dërguar jo vetëm tek ne, por edhe në adresa ambasadash, ndoshta dhe mediash. Dhe ky e-mail nuk ka dalë nga ne. Ky e-mail na tregonte lokacionin ku mund të gjendej dokumenti dhe emrin e dosjes ku mund të gjendej dokumenti”, u shpreh Sula.

Megjithatë Sula pohoi se e-maili nuk kishte emër, por disa indicje dhe një IP. Drejtuesja e Autoritetit të Dosjeve tha se dërguesit të e mailit nuk i është kthyer përgjigje, por ndërkohë autoriteti kishte kërkuar në vendin e indikuar për ta verifikuar rastin.

“Informacioni ishte i rëndësishëm. Dy nga anëtarët shkuan në fond për të verifikuar rastin. Autoriteti prej 5 vetësh ka autoritet të plotë në të gjitha arkivat e rrjetit, ka fuqi të bëjë verifikime. U konstatua prania e një dokumenti, u konstatua fakti që personi është i mbrojtur dhe për këtë arsye nga një person u kthye në fenomen”, tregoi Genta Sula.

Më shumë