Tregëtia e paligjshme e zogjve, kontrabandistët fshehin në shishe plastike papagajt

Publikuar tek: bota, më 16:34 05-05-2015 Tregëtia e paligjshme e zogjve, kontrabandistët fshehin në shishe plastike papagajt

Tregtia e papagajve ndalohet me ligj, por në Sarabaya të Indonezisë ato janë mbyllur në shishe plastike që të kalojnë kontrollin kufitar në mënyrë të paligjshme.

Një papagall kushton të paktën 650 dollarë, por duke parë kushtet e transportit të zogjve-papagaj 40% e tyre vdesingjatë procesit të kontrabandës. 24 papagaj janë shpëtuar përgjatë kontrollit në doganë në Indonezi.

Në vitin 2007, Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës dhe Burimeve Natyrore tregoi që ka një rënie kritike të papagajve për shkak të shpyllëzimit dhe kontrabandës. Më shumë se 10 mijë papagaj kapen në pyll çdo vit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Pishina e parë natyrale pa përbërës kimikë, filtrohet nga bimët ujore
Konkursi i çuditshëm, në Kinë zhvillohen gara noti për derrat »
Article Logic
Execution time: 0.01159405708313
array(1) { ["section"]=> string(88) "tregetia-e-paligjshme-e-zogjve-kontrabandistet-fshehin-ne-shishe-plastike-papagajt-10432" }