Tirana
moderate rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
3.1kmh
100 %
Hën
18 °
Mar
21 °
Mër
24 °
Enj
21 °
Pre
27 °
E hënë, 26 Shtator, 2022

Tre viktima nga Covid-19, Ministria e Shëndetësisë: 278 raste të reja në 24 orët e fundit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Tre pacientë kanë ndërruar jetë nga koronavirusit në 24 orët e fundit, sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë.

Numri i testimeve të kryera gjatë ditës së dielë ka qenë i ulët, 645 të tilla, prej të cilave 278 kanë rezultuar pozitivë.

Janë 7,539 qytetarë aktivë me Covid-19 në gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 35 pacientë.

Shifrat e plota:

Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 645 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 278 qytetarë, në këto bashki:

77 në Tiranë, 27 në Lushnje, 24 në Vlorë, 21 në Durrës, 19 në Sarandë, 13 në Divjakë, nga 9 qytetarë në Vorë, Berat, 8 në Kavajë, 7 në Himarë, nga 6 qytetarë në Mirditë, Fier, Librazhd, nga 5 qytetarë në Has, Delvinë, Devoll, Prrenjas, nga 4 qytetarë në Mallakastër, Gjirokastër, Gramsh, 3 në Selenicë, nga 2 qytetarë në Bulqizë, Përmet, Tepelenë, Peqin, nga 1 qytetar në Pukë, Kukës, Roskovec.

Janë 7,539 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 35 pacientë. Në 24 orët e fundit ka tre humbje jete me Sars-Cov2: dy qytetarë nga Tirana të moshave 66-75 vjeç, një qytetare nga Fieri 80 vjeçe

Janë shëruar 975 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 301,288 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (1 Gusht 2022)

Raste të reja ditore            278

Të shëruar në 24 orë          975

Të shtruar në spitale            35

Humbje jete në 24 orë           3

Testime ditore                     645

Testime totale               1,918,822

Raste pozitive                  312,375

Raste të shëruara              301,288

Raste Aktive                        7,539

Humbje jete                         3,548

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                3,952

Fier                                               625

Durrës                        573

Vlorë                             454

Elbasan                                393

Korçë                               331

Shkodër                                              327

Berat                                                251

Gjirokastër                                          238

Lezhë                               219

Dibër                                114

Kukës                                 62

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img