Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
82 %
0kmh
0 %
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
29 °
Mër
28 °
E shtunë, 25 Shtator, 2021
spot_img

Tre skocezë padisin në polici kryeministrin Cameron për “krime lufte”

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri i Anglisë, David Cameron, është raportuar në polici nga tre persona, aktivistë të pavarësisë së Skocisë.

Tre aktivistët e grupit të Rezistencës Skoceze kanë hyrë në një stacion policor në Rutherglen pranë qytetit Glasgou dhe i kanë dorëzuar shefit të policisë një ankesë zyrate duke pretenduar se David Kameron kishte shkelur një marrëveshje të errët ndërkombëtare të nënshkruar pas Luftës së Parë Botërore.

Në ankesë thuhet se “duke autorizuar bombardimin e Sirisë, David Cameron, kryeministri, ka shkelur ligjin ndërkombëtar”.

“Ai është futur në luftë në shkelje të ligjit ndërkombëtar – në vitin 1928 është nënshkruar Pakti Kellogg-Briand. Ky ishte një traktat për t’i dhënë fund të gjitha luftërave, për të hequr dorë nga lufta, kjo është e vërteta”, ka thënë James Scott, njëri prej tre aktivistëve.

Më shumë

spot_img