Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
38 %
1.5kmh
0 %
Sht
34 °
Die
33 °
Hën
36 °
Mar
36 °
Mër
37 °
E shtunë, 25 Qershor, 2022
spot_img

Tre kampuse gjigante me gjimnaz, kopësht dhe çerdhe do ndërtohen në Tiranë, fiton studio e Stefano Boerit (DETAJE)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Studio e arkitektit italian Stefano Boeri do të dizajnojë tre gjimnazet e reja që pritet të ndërtohen në Tiranë.

albsig

spring

Godinat do të ndërtohen, siç parashihet nga Masterplani i Tiranës, në zonën veriperëndimore të kryeqytetit, në zonat Don Bosko, Kodër-Kamëz dhe Sheshi Shqiponja.

“Shkolla – thotë Stefano Boeri në një deklaratë – duhet të jenë hapur gjatë gjithë kohës: duhet të jenë një vend aktiv në të gjitha orët e ditës, çdo ditë të vitit, për të gjithë dhe të gjitha moshat: gjyshërit, të rinjtë , shoqatat e fqinjëve, ndërmarrjet kreative, Shkollat ​​e hapura janë zemra e shoqërisë sonë, e cila fillon të pulsojë me jetën, e cila rrjedh brenda dhe rreth saj”.

Tre shkollat ​​e reja në Tiranë do të kenë fasadë në tulla të kuqe dhe baza betoni të bardhë dhe do të funksionojë si një epiqendër lokale, si një pikë referimi e re për jetën publike në lagje.

Projekti mbulon një sipërfaqe totale prej 29,609 metra katrorë.

Ai përbëhet nga Kompleksi i Shkollës Don Bosko me çerdhe, arsim parashkollor, shkollë të mesme (9.812 m²), shkolla Kodër-Kamëz me çerdhe, arsim parashkollor, shkollë të mesme (11.898 m²) dhe shkolla Shqiponja me çerdhe , arsimi parashkollor dhe shkolla e mesme (7.898 m²). /Newsbomb.al

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img