Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
65 %
3.6kmh
75 %
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
26 °
Mar
23 °
Mër
25 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

Tre galaktika në luftë me gravitetin, teleskopi i Nasa shkrep imazhin e rrallë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Tre galaktika të ngatërruara me njëra-tjetrën në një luftë të tërheqjes gravitacionale, kjo është fotografia e rrallë e kapur nga teleskopi hapësinor Hubble.

Sistemi i njohur si “Arp 195” tashmë është përfshirë në Atlasin e Galaktikave të Veçanta, një listë me disa prej galaktikave më të çuditshme dhe të mrekullueshme në univers.

Vëzhgimi me Hubble realizohet me precizion të lartë dhe koha është tepër e kushtueshme për orientimin e teleskopit që qëndron në orbitë mbi Tokë.

Numri i galaktikave në univers mendohet të jetë rreth 100 miliard. Rreth 10 mijë galaktika janë kapur në një prej fotografive më të famshme të Hubble, e njohur si “Deep Field”.

sfsfsfsf
This image shows the Hubble Ultra Deep Field 2012, an improved version of the Hubble Ultra Deep Field image featuring additional observation time. The new data have revealed for the first time a population of distant galaxies at redshifts between 9 and 12, including the most distant object observed to date. These galaxies will require confirmation using spectroscopy by the forthcoming NASA/ESA/CSA James Webb Space Telescope before they are considered to be fully confirmed.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img