Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
75 %
3.6kmh
0 %
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
Sht
17 °
E martë, 28 Mars, 2023

Tre ditë lufte në Ukrainë, Ministria e Shëndetësisë nxjerr SHIFRAT: Ja sa persona kanë humbur jetën dhe sa kanë mbetur të plagosur

Lajme të ngjashëm

Ukraina prej tre  ditësh ndodhet në luftë të ashpër me Rusinë. Forcat të shumta janë duke sulmuar vendin në zemër të Europës, nga toka, deti dhe ajri, me të vetmin synim për të rrëzuar qeverinë në Ukrainë e për të vendosur një drejtues pro rus.

E gjatë kësaj këtyre tre ditëve shumë persona, ushtarë dhe civilë nga të dyja palët kanë humbur jetën, nga ata që pushtojnë dhe ata që humbin jetën për të mbrojtur atdhenë.

Së fundmi Ministria e Shëndetësisë ukrainase raporton se në total 198 persona kanë humbur jetën, duke përfshirë edhe fëmijë.  Ndërsa të plagosur në kët luftë kanë mbetur 1115 mes tyre 33 të mitur.

“Dita e tretë e luftës, e cila u nis nga okupuesit rusë, nën bombardime dhe shpërthime, po shpërthen edhe jetët dhe klithmat e ukrainasve të sapolindur. Ditën e djeshme në Kherson, nën shelling, lindën dy djem në një nga shtëpitë e maternitetit të pajisur me një depo bombe. Dy jetë të reja që në kodin e tyre gjenetik tashmë kanë Luftën. Ne dhe ata nuk do të harrojmë, dhe nuk do të falim kurrë! Jeta vazhdon, lindim fëmijë dhe askush nuk na mund!

Shumë krenarë për profesionistët tanë mjekësorë! Ju jeni të barabartë me ushtrinë, forcat e sigurisë dhe shpëtimtarët jashtëzakonisht! Asnjë spital nuk është mbyllur, të gjithë punojnë dhe ofrojnë kujdes mjekësor. Askush nuk kishte frikë dhe të gjithë me trimëri shikojmë në sytë e armikut. Jemi në tokën tonë! Ngrihemi për familjet tona. Secili në vendin e vet, ashtu siç mundet.

Sistemi mjekësor vazhdon të funksionojë, ministria nga ana e saj po bën të mundurën dhe të pamundurën për të marrë gjithçka që është e nevojshme në spitale Edhe nëse nuk është çështje lufte, por për shembull COVID-19, i cili nuk ka shkuar askund, dhe pacientëve në kujdesin intensiv ende u duhet oksigjen. Dhe sado qe okupatoret nuk nderhyjne tek ne, ne mundohemi te sjellim shpejt oksigjen ne spitale, te merremi me transportuesit, te sigurojme logjistiken qe cdo pacient te marre ndihme, sepse ne jemi te vetmit dhe qe duhet te jemi!

Fatkeqësisht, sipas të dhënave operative, kemi 198 të vdekur në duart e pushtimit, mes tyre 3 fëmijë, 1115 të plagosur, 33 prej të cilëve fëmijë.

Ushtarakët mbrojnë vendin me armë në duar, armët e mjekëve janë punë vetëmohuese. Askush nuk ka qenë në shtëpi për tre ditë dhe nuk do të jetë së shpejti. Por ne jemi gati dhe po e shkelmojmë atë. Lavdi Ukrainës! Lavdi Forcave të Armatosura të Ukrainës” thuhet në postimin e Ministrisë.

Një total prej 198 ukrainas, duke përfshirë tre fëmijë, janë vrarë në mes të pushtimit rus, sipas ministrit të Shëndetësisë të vendit, Viktor Lyashko.

Më shumë