Tirana
overcast clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
76 %
1kmh
90 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
12 °
Pre
9 °
Sht
9 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Trazirat në Bjellorusi, kreu i OSBE Edi Rama shkon të premten në Vjenë si pjesë e Këshillit Special

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

a4114c1600bd31ecf0e9d853b7e7a70a

Ditën e premte kryeministri shqiptar Edi Rama, njëherazi edhe kreu i OSBE, do të marrë pjesë në Këshillin Special që do të zhvillohet në Vjenë, ku do të diskutohet për krizën politike në Bjellorusi.

Tre ditë përpara kësaj vizite, Kryesia e OSBE rithekson se oferta për një takim në Bjellorusi vijon të mbetet në tryezë. “Të gatshëm të mbështesim Bjellorusinë. Oferta jonë për një vizitë në Bjellorusi mbetet në tryezë”, thuhet në njoftimin zyrtar të Kryesisë së OSBE, raporton ‘reporttv’.

Kujtojmë që pak ditë më parë Rama i bëri thirrje presidentit bjellorus Lukashenko që të niste një dialog me opozitën vendase dhe me ndërmjetësimin e OSBE-së për zgjidhjen e krizës politike në vend. Ky propozim u mbështet nga SHBA, Rusia dhe liderët e tjerë, por Lukashenko nuk e ka pranuar ndërmjetësimin e OSBE-së në krizën politike në Bjellorusi.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img