Tirana
clear sky
22 ° C
22 °
22 °
53 %
3.1kmh
0 %
Pre
20 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
E premte, 7 Maj, 2021
spot_img

Transmetimi i filmave të komunizmit në ekranet shqiptare? Këtë reagim të Ismail Kadaresë ndoshta s’e kishit pritur….

spot_img

Lajme të ngjashëm

d18b56af5d90acafcaf511f21cf20d2a

Debati për transmetimin e filmave të regjimit komunist ka sjell reagimin e shkrimtarit të njohur gjirokastrit Ismail Kadare. Në një intervistë, dhënë për Klan Kosova, shkrimtari ka shprehur qartë qëndrimin e tij lidhur me këtë çështje.

“Është krejtësisht e pahijshme, e pamoralshme, e patolerueshme që sot publiku shqiptar të shohë filma ku ka personazhe, si përshembull fëmijë që spiunojnë në favor të regjimit!”

Shkrimtari Agron Tufa, njëherësh drejtor i Institutit të Studimit të Krimeve të Komunizmit, ka propozuar kufizim të shfaqjes së filmave të realizuar gjatë viteve të diktaturës, si dhe ngritjen e një komisioni ekspertësh për të vlerësuar e seleksionuar filmat.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img