Tirana
clear sky
13 ° C
13 °
13 °
88 %
1kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
20 °
Enj
18 °
Pre
20 °
E hënë, 10 Maj, 2021
spot_img

Transeksualja gjinekologe merr post të rëndësishëm në qeverinë belge

spot_img

Lajme të ngjashëm

e2575eae3a01ba1ce1c6efab666ccfe0

Transeksualja Petra de Souter, me profesion gjinekologe dhe anëtare e Partisë së Gjelbër të Belgjikës, është emëruar zv kryeministre.

Ajo ka luftuar për barazinë e njerëzve transgjinorë dhe në zgjedhjet evropiane të vitit të kaluar u zgjodh në Parlamentin Evropian, ku shërbeu si kryetare e Komitetit për Tregun e Brendshëm.

Në moshën 57-vjeçare, Petra de Sutter dha dorëheqjen nga Parlamenti Evropian për të marrë detyra të tjera.

De Souter tha se ishte shumë e lumtur dhe mirënjohëse për mbështetjen e ofruar nga kolegët e partisë ku ajo bën pjesë.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img