Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
2.1kmh
0 %
Sht
23 °
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
36 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

TRAGJIKE: Tre javë në intubim, humb jetën 22 vjeçarja nga Korça, mjekët arrijnë të shpëtojnë foshnjën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

3922d4d0176f1ab1c6e009745de80707

Një nënë e re 22 vjeçe nga Korça ka ndërruar jetë paraditen e sotme, pasi nuk e ka fituar dot betejën me Covid-19. E reja ishte e shtruar prej 1 muaji në spitalin “Shefqet Ndroqi”.

Nëna e re, një muaj më parë për shkak të gjendjes së rëndë bëri lindje të parakohshme. Më pas, u fut në intubim dhe sot bëhet me dije se ajo ka ndërruar jetë. Mjekët kanë arritur të shpëtojnë foshnjën e saj.

Në 23 shkurt, Sidorela Koça u detyruar të lindte parakohe foshnjën e saj për shkak të gjendjes së rëndë. Mjekët në bashkëpunim me kolegët e tyre të maternitetit “Koço Gliozheni” arritën të sillnin në jetë foshnjën me ndërhyrje cezariane.

Mjeku gjinekolog Redi Hoxhallari ka treguar në atë kohë peripecitë për sjelljen në jetë të foshnjës. Ai është shprehur se vajza ishte në intubim.

“Pacientja ka qenë gjatë gjithë kohës e konsultuar, dhe në momentin që u dha një ok dhe nga ana e mjekëve neonatë, për mbijetesën e bebit, vendosëm që të ndërpresim shtatzëninë. U bë me lindje cezariane. U krye në kushte optimale sa i përket sallës. Pacientja ka qenë e intubuar. Jemi munduar që të ndërhyjmë në një kohë sa më të shkurtër”, është shprehur mjeku Redi Hoxhallari.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img