Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
73 %
0kmh
0 %
Mar
39 °
Mër
41 °
Enj
41 °
Pre
40 °
Sht
34 °
E martë, 27 Korrik, 2021

TRAGJIKE/ Pagëzimi i merr jetën foshnjes 6 muajshe, autopsia zbuloi ujë në mushkëritë e saj

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

43702d73829fd6a6832f9c641a1023fe

Një foshnjë 6 muajshe ka ndërruar jetë pas ceremonisë së pagëzimit në një kishë në Rumani, pasi prifti e kishte zhytur në ujë 3 herë.

Ajo pësoi arrest kardiak dhe u dërgua me urgjencë në spital, por nuk arriti të mbijetonte, ndërsa autopsia zbuloi ujë në mushkëritë e saj.

Prifti po hetohet nga prokuroria për vrasje, ndërsa qytetarët rumunë kanë bërë një peticion për ndryshimin e ritualit të pagëzimit, ku deri më tani janë mbledhur 56 mijë firma.

“Vdekja e një foshnje të porsalindur për shkak të kësaj praktike është një tragjedi e madhe. Ky rrezik duhet të përjashtohet që gëzimi i pagëzimit të triumfojë”, tha njëri nga banorët.

Sipas mediave vendase, ky nuk është rasti i parë, ndërsa zëdhënësi i kishës tha se priftërinjtë mund të hedhin pakujë në ballin e foshnjes për të kryer pagëzimin, në vend që ta zhysin foshnjen në ujë.

Më shumë

spot_img
spot_img