Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
45 %
4.1kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
26 °
Enj
27 °
Pre
27 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

TRAGJIKE në Norvegji, 23 persona humbin jetën pasi injektuan vaksinën e Pfizer

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

57d60cb341264e60479ec40a086d8302

23 persona kanë humbur jetën në Norvegji pasi janë vaksinuar me vaksinën e kompanisë amerikane Pfizer, 13 prej të cilëve shin të moshuar në azile pleqsh.

Zyrtarët shëndetësorë dyshojnë se ishin efektet anësore të vaksinës, si ethet dhe të vjellat që mund të kenë kontribuuar në fatalitetin e disa të nmoshuarve.

Më shumë se 30 mijë njerëz në Norvegji kanë marrë dozën e parë të vaksinës nga Pfizer dhe Moderna që nga fundi i muajit të kaluar.

“Ne nuk jemi të alarmuar nga kjo, është mjaft e qartë se këto vaksina kanë shumë pak rrezik, me një përjashtim të vogël për pacientët më të dobët”, tha drejtori mjekësor Steinar Madsen.

Efekte anësore serioze si alergji, shqetësime të forta dhe ethe patën edhe 9 persona të tjerë, ndërsa 7 persona kishin shqetësime më të lehta.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img