Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
51 %
4.1kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
3 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Tragjike në Itali, humbin jetën halla dhe nipi në përpjekje për të shuar flakët pranë shtëpisë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Italia është duke përjetuar situatën e rëndë të zjarreve që kanë rënë së fundmi. Janë shënuar dhe viktimat e para nga zjarri, ku një 53-vjeçare dhe nipi i saj 34-vjeç humbën jetën në përpjekje për t’u shpëtuar flakëve masive në qytezën e San Lorenos në Kalabri.

Zjarrfikësit ndërhynë me pesë cisterna për të shuar flakët gjigante që kishin rënë në një fabrikë bujqësore, por errësira nuk lejoi shuarjen e zjarrit nga lart.

Flakët janë përhapur me shpejtësi në këto rajone, të cilat janë favorizuar edhe nga temperaturat mbi 40 gradë Celcius, duke djegur ullishte shekullore, plantacione të pemëve frutore dhe kultura bujqësore. 

Vatra zjarri aktive ka edhe në Sardenjë, Kalabri, Abruco e Emilia Romanja.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img