Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
37 %
0.5kmh
0 %
Enj
18 °
Pre
21 °
Sht
21 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Tragjike në Belgjikë, vajza 3 vjeçare ndërron jetë nga COVID, alarmohen shkencëtarët dhe prindërit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

89cdba0cd37ac5b3a2e06ac26b588d44

Një vajzë e vogël tre vjecare ndërroi jetë për shkak të coronavirusit në Belgjikë. Lajmi u bë publik nga zëdhënësi interfederale e covid-19 Boudewijin Catry, gjatë një konference për shtyp. Bëhet fjalë për viktimën me moshën më të re në Belgjikë.

Në mars, për shkak të coronavirusit kishte ndërruar jetë një vajzë 12-vjecare. Catry ka shtuar se numri I të prekurve është rritur ndjeshëm. “askush nuk është imun nga virusi” ka shtuar. “ky lajm na pikëlloi pa masë dhe na turbulloi si shkencëtare dhe si prindër. Shfrytëzoj rastin për të ngushëlluar familjen e vajzës” tha eksperti, sipas mediave lokale.

Qendra e krizave anticovid është duke apeluar popullatën për të mos ulur vigjilencën, edhe për shkak të rritjes së rasteve. “Tendenca nuk është ulur. Eshtë emergjente ta frenojmë sa më shumë të jetë e mundur” citohet nga mediat vendase.

Që nga fillimi I pandemisë në Belgjikë janë prekur 64,847 persona nga të cilët 416 të prekur vetëm të enjten. Vdekjet kanë arritur në shifrën 9,812 raste.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img