Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
64 %
2.1kmh
0 %
Mër
38 °
Enj
39 °
Pre
31 °
Sht
36 °
Die
36 °
E mërkurë, 4 Gusht, 2021

Tragjike, fundoset anija në brigjet e Tunizisë, humbin jetën 43 emigrantë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Të paktën 43 emigrantë janë mbytur dhe 84 të tjerë janë shpëtuar nga fundosja e anijes në Tunizi.

Anija që u nis nga Zuwara, në brigjet veriperëndimore të Libisë, kishte migrantë nga Egjipti, Sudani, Eritrea dhe Bangladeshi.

“Marina shpëtoi 84 migrantë dhe 43 të tjerë u mbytën në një anije që u nis nga Zuwara e Libisë drejt Evropës”, tha zyrtari i Gjysmëhënës së Kuqe Mongi Slim.

Libia është një pikë nisje për emigrantët që duan të shkojnë në Europë përmes detit Mesdhe.

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img