Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
93 %
1.5kmh
0 %
Pre
11 °
Sht
16 °
Die
13 °
Hën
15 °
Mar
16 °
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Tragjedia në Bullgari/ A u vranë shqiptarët nga shpërthimi i 30 mijë fishekzjarreve dhe naftës së kontrabanduar!?

spot_img

Lajme të ngjashëm

Dyshime të reja janë ngritur në lidhje me aksidentin në Bullgari ku humbën jetën 45 persona dhe 7 të tjerë mbetën të plagosur.

Mediat maqedonase kanë shkruajtur se autobusi në të cilin po udhëtonin 52 qytetarë shqiptarë nga Maqedonia e Veriut ishte duke transportuar naftë dhe fishekzjarre kontrabandë.

“Sipas informacioneve nga hetimi, ‘Infomax’ jozyrtarisht mëson se në pjesën e përparme të autobusit ka pasur një cisternë ilegal me kapacitet 1000 litra naftë që sigurisht ka ndikuar që ky aksident të kthehet në një tragjedi duke pasur parasysh dizajnin e çdo automjeti, kur kihet parasysh vendndodhja e rezervuarit, për të cilin parashikohen rregulla strikte sigurie. Ajo që është më tronditëse, jozyrtarisht e zbuluar nga Infomax është se autobusi transportonte një sasi të madhe të lëndëve piroteknike që do të përfundonin në tregun maqedonas para festave të Vitit të Ri”, thuhet nga mediat.

Sipas këtyre burimeve përveç rezervuarit shtesë, autobusi kishte një magazinë të posaçme për kontrabandën e mallrave, ku ishin futur materialet piroteknike, në sasi “rreth 30 mijë fishekzjarrë”.

Ky informacion është shpërndarë edhe nga publicisti shqiptar, intelektuali Nijazi Muhamedi duke e përforcuar titullin në shqip, se nuk ka se si të ndodhte ndryshe kjo tragjedi. “Në këtë autobus ka patur për kontrabandim 30 mijë fishekzjarre dhe 1 ton naftë”…! Dhe pikë…!!!”

Ky informacion ka marrë jehonë dhe të shumtë janë ata persona të cilët kanë ngritur debat.

Më shumë
spot_img
spot_img