Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
2.1kmh
0 %
Sht
23 °
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
36 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Tragjedia e Gërdecit, flet Fatmir Mediu: Kam marrë gjithë përgjegjësitë e mia për ngjarjen, mazhoranca e përdor për politikë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

2a5ba5d9211820fdf9c2b2109e75b359

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu është shprehur se akuzat e mazhorancës për çështjen e Gërdecit, janë një lojë politike për interesa të tyre.

Në një intervistë për “abcnews” ai tha se ai është gjykyar për çështjen e Gërdecit, teksa tha se atë kohë kur ndodhi ngjarja dha dorëheqjes nga posti Ministri i Brendshëm për çëshjtje morale.

“Unë nuk dua që debati im politik të lëndojë familjet që kanë humbur të afërmit. Unë e qëndrimin tim me Gërdecin e kam marrë marrë përgjegjësinë time, kam dhënë dorëheqjen në bazë të përgjegjësisë sime morale dhe nuk kam pas kontroll mbi gjykatë apo prokurorinë. Ligjet e shtetit nuk i bëj unë ato janë ato që janë. Këto e përdorin këtë çështje për interesat e tyre dhe jo për familjarët.

Akuza e vetme mbi mua si zyrtar ka qenë se pse nuk është paguar taksa nga kompania e huaj dhe transporti është bërë nga ushtria. Une e kam thënë se nëse do të gjendet një telefonatë mua apo familjes nga pronarët atje unë jam i hapur. Ky shtet ka tentuar që përmes prokurorisë dhe institucioneve janë përpjekur që të manipulojnë dhe të ngjallin akuza ndaj meje. Çështja e kostos në politike le të jetë e tillë, pasi politika nuk është e përjetshme, të jetë në kosto të PR-së e gjykon vetë. Secili në këtë garë vlerësohet nga ajo që bën, unë jam përpjekur që të jem i ndershëm në punën që kam bërë”, ka thënë Mediu.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img