Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
55 %
4.1kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
26 °
Enj
27 °
Pre
23 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Tragjedi në minierën e arit, rrëshqitja e dheut u merr jetën 15 punonjësve

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një tragjedi e rëndë ka ndodhur në një minierë artizanale ari në Guine të Afrikës Perëndimore.

Rrëshqitja e dheu u ka marrë jetën të paktën 15 personav, ndërkohë që autoritetet avzhdojnë kërkimin për trupa të tjerë. Trupat e viktimave i përkasin moshave nga 14-40 vjeç, ku dy prej të cilëve ishin femra.

Giunea është një zonë me një numër shumë të madh minatorësh, rreth 20 mijë, por ata thonë se puna në minierat artizanale është shumë e rrezikshme dhe aksidentet janë të shumta.

Trupat e viktimave u gjetën ditën e djeshme, ndërkohë që sot janë dërguar për në banesën e fundit.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img