Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
34 %
2.1kmh
0 %
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
36 °
Mar
37 °
Mër
36 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

Tragjedi në Mesdhe, fundoset varka me 70 emigrantë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

70 emigrantë janë shpallur të zhdukur pasi një varkë u përmbyt në brigjet pranë Tunizisë, sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin (IOM).

IOM njofton se 24 persona kishin arritur të shpëtonin nga anija, e cila u nis nga plazhet e Zawara në veri të Libisë dhe u fundos në brigjet e Sfax.

albsig

spring

Mesdheu qendror, që lidh Libinë me Italinë ose Maltën, është rruga më e rrezikshme e migrimit në botë, thotë IOM.

Agjencia e OKB-së vlerëson se më shumë se 1,500 njerëz vdiqën ose u zhdukën në zonën e Tunizisë në vitin 2021 dhe më shumë se 500 deri më tani në 2022.

Në muajt e fundit, dhjetëra njerëz janë mbytur në brigjet e Tunizisë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img