Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
2.1kmh
0 %
Sht
23 °
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
36 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Tragjedi në maratonë, 21 vrapues humbin jetën pas përkeqësimit të motit, detyrohen të vrapojnë në breshër dhe të ftohtë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

21 persona të cilët po merrnin pjesë në një ultramaratonë kanë humbur jetën pasi moti i keq goditi Kinën.

Pjesëmarrësit në total ishin 172 dhe po tentonin të vraponin 100 kilometra në të ashtuquajturin “Pylli prej Guri” pranë Lumit të Verdhë, në një zonë e izoluar të provincës së Gansusë.

Atletët vrapuan në breshër dhe në erëra tepër të forta dhe sipas organizatorëve kushtet klimaterike në zonën malore ndryshuan në mënyrë të menjëherëshme. Kushte që gjetën në befasi jo vetëm vrapuesit pa eksperiencë, por edhe një atlet të njohur si Liang Jing, tre herë fitues i kësaj disipline ekstreme.

Autoritetet kineze e cilësuan këtë si tragjedinë më të madhe në ndodhur në historinë e vrapit.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img