Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
77 %
1.5kmh
0 %
Sht
14 °
Die
19 °
Hën
14 °
Mar
12 °
Mër
10 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

Tragjedi në Egjipt, zjarri në Kishë i merr jetën 41 besimtarëve

Lajme të ngjashëm

Të paktën 41 persona kanë humbur jetën pasi zjarri ka përfshirë një kishë në kryeqytetin e Egjiptit, raportojnë mediat vendase.

Sipas autoriteteve kishtare, zjarri ra në kishën Abu Sefein në Kairo, ndërsa përveç viktimave, mbetën të plagosur rëndë edhe 14 persona të tjerë.

15 zjarrfikëse dhe dhjetra ambulanca mbërritën në vendngjarje.

Presidenti egjiptian Abdel Fattah el-Sissi tha se ka komunikuar në telefon me kreun e kishës Koptike Taëadros II, dhe i ka shprehur atij ngushëllimet.

Më shumë