Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
73 %
2.6kmh
0 %
Mar
39 °
Mër
41 °
Enj
41 °
Pre
39 °
Sht
40 °
E martë, 27 Korrik, 2021

Trafikonin drogë, SPAK shpall në kërkim ndërkombëtar dy të arratisurit e operacionit “SHPIRTI”, Interpol merr në dorë mandatet e arrestit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Detaje të reja janë zbardhur në lidhje me operacionin “Shpirti” që u zhvillua pak ditë më parë nga SPAK dhe Antimafia ku në kuadër të të cilit u arrestuan 38 persona, 28 prej tyre në Shqipëri.

Bëhet me dije se janë shpallur në kërkim ndërkombëtarë Paul (Agustin) Deda dhe Hekuran Marku.

Faxnews raporton se se Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar i ka dorëzuar Interpolit 2 mandatet e arrestit për personat në fjalë.

Sipas verifikimeve nga TIMS personat në fjalë rreth dy viti më parë janë larguar nga Shqipëria.

Kujtojmë që më 2 korrik parë SPAK dhe Antimafia italiane finalizuan operacionin e koduar “Shpirti” në kuadër të të cilit u arrestuan 38 persona, 28 prej tyre në Shqipëri, pasi akuzohen për trafikim të lëndëve narkotike.

Autoritetet Shqiptare dhe DIA, gjatë hetimeve të mëparëshme bërë në Shqipëri në kuadër të operacioneve SHEFI dhe KULMI në mars të vitit 2018 e në qërshor të vitit 2020, kanë rindërtuar, edhe me ndihmën e deklaratave të katër bashkëpuntorëve të drejtësisë, të dhëna për shkelje të ligjit dhe veprime korruptive te kryera nga zyrtar publik shqiptar, pastrim parash, po ashtu të gjithë “zinxhirin e prodhimit” të lëndës narkotike, që nga kultivimi, prodhimi, mbledhja, magazinimi dhe trafikimi në drejtim të brigjeve pugliese me mjete lundruese  të fuqishme.

Më shumë

spot_img
spot_img